Kategorie: Info, Blog

Proč fotit?

V poslední době jsem na svou adresu zaregistroval větší množství dotazů typu: „Proč fotíte?“ anebo „Co budu z focení s Vámi mít“. Zde bych se tedy poněkud podrobněji pokusil odpovědět a to i více než jen jednou větou.

Když už tedy pominu prostý fakt materiálního zisku z focení pro modelku, jako že v mém případě získá CD s několika upravenými fotografiemi ve vysoké kvalitě (myšleno, že není problém z nich tisknout fotografie A3 popř. i větší), tak potom tu pro modelku samotnou zůstává mnoho dalších, a podle mne snad i důležitějších, faktorů pro rozhodování. Je to např. aspekt zisku nových zkušeností, což se týká především začínajících modelek. Každé focení je v této oblasti vždy ziskem a jde jen o rozsah kvality a kvantity zkušeností. Jsou fotografové, co si vás pouze postaví a potom „cvakají", pak jsou ale i ti, co se snaží vysvětlit „co, proč a jak". Tu druhou skupinu považuji, z hlediska získávání zkušeností (hlavně v začátcích), za kvantitativnější. Kvalita už pak vždycky záleží přímo i na zkušenostech fotografa a druhu focení.

U komerční fotografie by již toto celkově stačilo, případně u materiální stránky by se přidaly finance a u té druhé kontakty. Takže zde již některé z vás modelky mohou skončit a nečíst dál. Já osobně se však věnuji amatérské umělecké tvorbě a v ní jde o mnohem více. Především již označení „amatér", nejde rozhodně v pravém slova smyslu o rozčlenění fotografů podle zkušeností a zručnosti, ale o označení někoho kdo to „dělá z lásky" (nebo též s láskou) k věci samotné. Proto tu již nemůže stačit pouhý materiální zisk fotografií, ale jde o jejich „duchovní" (estetickou) hodnotu. Zde je již nutný fakt, že by modelce ani fotografovi nemělo jít „jen" o fotografie, ale o focení samotné jako akt vzniku a uchování určitých hodnot. Je to možnost sebevyjádření a seberealizace. Oba (fotograf i modelka) do ní dávají část sebe a tím pokaždé vzniká něco unikátního a neopakovatelného, už pro atmosféru samotnou.

Kdybychom si vzali výňatek z existenciální psychologie, tak by se dalo říct, že oba v dané činnosti musí nacházet nějaký cíl a důvod, proč právě to dělají a měli by oba vědět, co právě hledají. Potom se může i focení např. aktů (uměleckých, ne erotických) stát projevem silné morálnosti. Morální čin je takový, co má své odůvodnění a podstatu v estetickém a etickém prostředí. Nejde jen o to, co děláme, ale proč to děláme. A zda máme za cíl, co stojí před námi, hlubší podvědomí tvorby něčeho, co má svou vyjadřovací schopnost, co může uchopit nějaký neopakovatelný okamžik či prostou emoci a obohatit někoho dalšího případně i mne sama. Jak říká Exupéry ve své Citadele: „Smysl lidského života je v tom, že se za něco směňujeme". Tesař se směňuje za stůl, kterému věnuje při tvorbě část svého života a tvoří tak trvalejší hodnotu, která přinese užitek. Proto právě do fotografie by se měli všichni zúčastnění plně vložit a tím se podílet na vzniku díla co má svou osobitou ať již soukromou či veřejnou hodnotu. Není to nic, za co by nás kdo mohl kárat, snad jen ten, kdo nic nechápe, jelikož my mu přinášíme dílo, které v sobě uchovává hodnoty.

V každé fotografii je to, co do ní vložíme. Proto je velmi potřeba vybírat i to, kdo do ní bude něco vkládat společně se mnou. Aby mohlo vzniknout dílo morální a ne amorální, je důležité, aby do něj byly přidány ty nejlepší esence. Aby modelka nepřišla s tím, že přijde a svlékne se, ale aby v tom viděla smysl - nepřišla se svléknout, ale přišla pózovat - pózuje proto, ne aby si ji fotograf okoukal, ale proto, aby, spolu s ním něco tvořila. Jedině tak bude mít dílo morální rozměr. Estetický rozměr ten z větší části vkládá sám fotograf tím, jak motiv vidí a jak jej zachytí, model zde však může výsledek ovlivnit tím, jak motiv ztvární. Etická úroveň ta už se může vztahovat k cítění druhých lidí, především pak jde o to, aby nebyl motiv založen jen na provokativnosti a měl i nějaké poselství a aby nepoškozoval některou skupinu lidí. Tím mám osobně na mysli např. zneužívání náboženských symbolů, nejčastěji křížů. Ty mohou být do motivu zasazeny eticky, ale i neeticky. Příkladem etického použití je, když je to v souladu s cítěním takovýchto předmětů, např. akt dívky modlící se před křížem, kdy může jít o vyjádření odevzdanosti. Za neetické pak považuji použití k různé sexuální symbolice.

Proto nehledejme ve fotografii jen užitek, ale hlavně smysl. Nesvlékejme se a necvakejme, ale tvořme. Nemějme radost jen z fotografií, ale z focení samotného. Nedělejme to, s čím nesouhlasíme a nelíbí se nám to. Šťastně se totiž cítí především ten, kdo má pocit, že dělá něco smysluplného.


Vydáno: 2.5.2008 23:14 | 
Přečteno: 15294x | 
Autor: Antonio

Komentáře rss


, - odpovědět
avatar
Dobrý den,
a za vyfocené akty platíte?
icon odpověděl(a)
Antonio
Dobrý den,
jestli myslíte, zda platím ženám, co mi jsou modely, tak ne. Nesedělo by mi to, že bych měl pocit, že si kupuji něčí nahotu. Navíc raději pracuji s amatérskými modelkami, co se tím neživí a dělají to právě pro tu radost z tvorby v které vidí smysl.
, - odpovědět
avatar
Dobrý den,mužu se jen zeptat jaké jsou pro tohle focení podmínky? hodně mě to zaujalo děkuji za odpověď..
icon odpověděl(a)
Antonio
Dobrý den,
konkrétní podmínky jsou vždy na vzájemné domluvě. Preferuji sepsání smlouvy, která mi umožní s výslednými fotkami volně manipulovat (vystavit apod.), nutná podmínka to ale není.
, pozdrav odpovědět
avatar
Hezký večer...
Krásné,opravdu krásné fotky,i když laik,musím říct,že mě nadchly a dodaly mi odvahu...Moc bych chtěla mít nějaký svůj akt...pro dobrý pocit,pro zkušenost,zvednutí sebevědomí?...nevím,jestli k tomu někdy dojde,ale kdyby měly vypadat nějak takhle,asi bych neváhala!Hodně štěstí!
icon odpověděl(a)
Antonio
Dobrý den, jsem rád, že mé dílo líbí :-) ono podnětů k motivaci je spousta, dobré je si to v klidu vše rozvážit a hlavně vědět co od výsledku očekáváte :-) Jinak pokud jste někde z okolí Olomouce, klidně napište...
, reakce odpovědět
avatar
Ahoj:)
líbí se mi jak je to napsané:)já sama jen tak si,pro rdost fotím...přírodu a tak vím o čem tady mluvíš.Několik let se odhodlávám k tomu,že chci,aby se mnou někdo nafotil akty...prostě jen tak, pro radost:))
, reakce odpovědět
avatar
podle mě je to krásně květnatě napsané..u jiných fotografů najde člověk jen portfolio a fotky..je to dost málo na to abych se rozhodla jako neprofimodelka nechat vyfotit od nic mi neříkajících fotografů..pokud se chci nechat nafotit,je potřeba si nechat spoustu věcí vysvětlit a jako neprofimodelka je to jen plus a krůček ke krásnému dokonalému výsledku.9
, - odpovědět
Žaneta
Moc pěkně jsi to napsal, vystihl jsi to. Pro mě focení má smysl i hlubší význam, po každé si z něj odnesu zážitek, který stojí za to. Jako fotograf dokážeš vystihnout okmažiky a momentky, pak ty fotografie mají něco v sobě a není to jen tím, že jsou odhalené. Někteří modelku postaví na místo, popř. s ní pohnou jako s panákem a pak fotí, je to takové vyumělkované. Kdež to ty, mě necháváš volně pózovat a dívat se do objektivu a pak z toho vznikne krásně zajímavé foto. 1 1 1
, - odpovědět
avatar
kecy v kleci :/
icon odpověděl(a)
Antonio
ale potřebu je komentovat ve Vás vyvolaly..
, - odpovědět
avatar
Tak po přečtení mám pocit, že asi dělám chybu, když fotím. Kdyby se mě někdo zeptal proč fotím, asi bych to nedokázal takhle zformulovat. Dělám to proto, že mě to baví a mám dobrý pocit, když něco vytvořím i když to není žádné veledílo. Mistr Antonio velmi hezky popsal svůj postoj a souhlasím s ním. Mám se v oblasti fotigrafie ještě hodně co učit ať už jde o technickou nebo psychologickou stránku...
icon odpověděl(a)
Antonio
tak tady tato úvaha se vztahovala konkrétněji k focení s modelem a měla zachytit, spíš smysl proč to všechno dělat/nedělat... spíš tedy pro ty modelky, aby se zamyslely, zda je toto to, co hledají...
, - odpovědět
avatar
po precteni jsem nemohl jinak nez souhlasit ovsem slovo -umelecka- bych vynechal. porad jde o ten proces takze nic ve zlem antonio
icon odpověděl(a)
Antonio
no, myslím ži třeba erotická fotografie sleduje jiné cíle... a pohybuje se v jiných "rozměrech"
, - odpovědět
avatar
Tohel semi moc dobře četlo, vyjadřuje to i mé myšlenky, jen jsem nebyl doposud schopen je takto zformulovat.
, - odpovědět
avatar
presne .souhlasim stim co ste napsal.. 1
, líbí odpovědět
avatar
to marta:no ja jsem holka z fildy, takze se mi to moc libi 2 5 ....ne,fakt, pekne jsi to napsal a ja to citim podobne, kdyz fotim (resp.jsem focena:-)
, ? odpovědět
avatar
Na me je to prilis mnoho kecu a o nicem... to si nech pro holky co studujou fildu.
icon odpověděl(a)
Antonio
Nikdo vás to číst nenutí, pokud je ale i přečtení toho mála pro vás moc a nestotožňujete se s tímto, nebudu pro vás asi tím pravím fotografem, dělám to proto že mě to baví a mohu tím něco říct.